بهمن 24, 1401

آموزش زنان مسلمان در بیناد اکرام آمریکا

به گزارش «شیعه نیوز»، یکی از معضلات جوامع امروز که با گذشت زمان و تحولات جدید در کشورهای مختلف بیش از گذشته به چشم می‌آید،‌ موضوع خشونت خانگی و عدم حضور زنان در جوامع به دلیل برخی تعصبات اجتماعی است.
این معضل در بین اقلیت‌های اجتماعی مانند مهاجران هم دیده می‌شود. مسائلی مانند فقر اقتصادی و عدم سازگار شدن با جامعه مقصد از مهمترین عوامل بروز خشونت خانگی در بین مهاجران و اقلیت‌های اجتماعی است و مسلمانان هم از این موضوع استثنا نیستند.
با این همه در جوامع غربی، مراکز و سازمان‌هایی با تدبیر زنان مسلمان بنیان نهاده شده که تلاش دارند زنان مسلمانی که مورد خشونت خانگی قرار گرفته،‌ زنان تنها،‌ بی‌سرپرست و فاقد تمکن مالی را از طرق مختلف حمایت و آنها را از طریق توانمند‌سازی بی‌نیاز کند.
یکی از این سازمان‌های مطرح در آمریکا، بنیاد اِکرام(Ikram) است که در حوزه توانمند‌سازی زنان فعالیت‌های گسترده‌ای در بین جوامع مسلمان دارد.
بنیاد اکرام که نام کامل آن «اکرام ـ بنیاد توانمندسازی زنان مسلمان»(Ikram-Foundation for Empowerment of Muslim Women) است در سال ۲۰۱۴ و در شهر هرندن، ویرجینیا تأسیس شد.
تمرکز این سازمان غیرانتفاعی بر مسائلی است که بر رفاه زنان مسلمان تأثیر می‌گذارد. از نظر این سازمان در حالی که زنان از همه ادیان، ملیت‌ها و فرهنگ‌ها مبارزات مشترک زیادی دارند، مسائل خاصی منحصر به زنان مسلمان در ایالات متحده وجود دارد. این بنیاد کمک‌های مالی آموزشی، سمینارها، کارگاه‌ها و تحقیقات را برای زنان مطلقه و بیوه مسلمان فراهم می‌کند. این آموزش به اعضای بنیاد اکرام این امکان را می‌دهد که شغل بهتری برای منبع درآمد پایدارتر، اعتماد به نفس برای مستقل بودن و توانمند شدن و زندگی پایدار برای فرزندان خود بیابند.
به گفته مسئولان اکرام،‌ رسالت این بنیاد، ارتقای منزلت زنان مسلمان از طریق تحقق اهداف آموزشی آن‌هاست.
آموزش زنان مسلمان در بیناد اکرام آمریکا
استخدام و آمادگی شغلی اکرام، یک برنامه توسعه کاری است که بنیاد اکرام در حال حاضر انجام می‌دهد. در این برنامه بنیاد اکرام برای اشخاص متقاضی مسلمان که نیازمند کار هستند از طریق وب‌سایت خود امکان یافتن کار مناسب را فراهم می‌کند. این برنامه مدیریت موردی را برای کمک به هر متقاضی جهت ایجاد مسیری خاص برای اشتغال فراهم می‌کند. این شامل یک مصاحبه ۶۰ دقیقه‌ای با کارکنان برای تعیین واجد شرایط بودن و شانس موفقیت است.
هنگامی که یک فرد پذیرفته شد، آنها برای تعیین حمایتی که برای استخدام نیاز دارند با کارکنان بحث و مشورت می‌کنند. هم فرد متقاضی و هم کارکنان به‌طور مشترک گزینه‌هایی از جمله کلاس‌های زبان انگلیسی، تهیه رزومه، آموزش مهارت‌های مصاحبه شغلی، آموزش فنی و گواهینامه‌ها را بررسی می‌کنند.
علاوه بر این، هدف کارکنان این است که افراد متقاضی را به کارگاه‌ها و دوره‌های کارآموزی، پشتیبانی از افراد و شبکه‌های فارغ‌التحصیلان متصل کند. با وجود اینکه دفتر فیزیکی بنیاد اکرام در ویرجینیای شمالی است، کارها در سطح ملی انجام و کارکنان می‌توانند از طریق پلتفرم‌های ارتباط مجازی با مشتریان در سراسر ایالات متحده کار کنند. ذی‌نفعان بنیاد اکرام به‌طور عمومی زنان مسلمان آمریکایی هستند که مطلقه یا بیوه شده‌اند.اکرام و الهام‌بخشی به زنان
بنیاد اکرام از جمله سازمان‌هایی است که مدیریت و عوامل اجرایی برنامه‌های آن به‌طور کامل در دست بانوان است. ایمان الشینگتی(Iman Al-Shingiethi)، بنیان‌گذار اکرام و مدیر اجرایی این بنیاد نیز بود. وی در سال ۲۰۱۵ به‌طور ناگهانی درگذشت و در حال حاضر مدیریت اکرام بر عهده سمیه غریان(Somayyah Gharian) است.
سمیه غریان، مدیر اجرایی بنیاد اکرام در مورد کارها و خدمات این بنیاد در گفت‌وگویی که ۲۰۲۱ در وب‌سایت Haute Hijab منتشر شد، گفت: توانمندسازی زنان مفهوم قدرتمندی است. برخورداری از امتیاز کار در بنیاد اکرام در چهار سال گذشته به من این امکان را داده است که تأثیر ادامه‌دار جامعه‌سازی از طریق زنان را از نزدیک ببینم. زنانی که ما با آنها کار می‌کنیم، افرادی قوی، انعطاف‌پذیر و الهام‌بخشی هستند که علی‌رغم چالش‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند هنوز در حال پیشرفت بوده و به فرزندان و جوامع خود کمک می‌کنند.
وی در مورد انعطاف پذیری در بنیاد اکرام گفت: اشتیاق به کاری که در بنیاد اکرام انجام می‌دهیم، هر بار که یک برنامه جدید ارائه می کنیم تجدید می شود و ما واقعاً به زندگی تک تک افرادی که برای کمک گرفتن پیش ما می‌آیند قدم می گذاریم. قرار گرفتن در موقعیتی که می‌توانید در طول آموزش و پرورش افراد شاهد توانمندسازی باشید، نه تنها اشتیاق ما را تجدید می‌کند، بلکه آن را حتی قوی‌تر می‌کند.
مدیر اجرایی بنیاد اکرام تصریح کرد: بزرگترین الهام‌بخش من زنانی هستند که قبل از ما آمدند و این پایه‌های قدرتمند را برای ما برای انجام این کار گذاشتند. ما نمونه‌های بسیار زیادی در جامعه خود داریم و بنیانگذاران ما؛ ایهام الطالب و ایمان الشینگیتی دو نمونه از رهبران بابصیرتی هستند که نیازی نادیده گرفته شده در جامعه دیدند و تصمیم گرفتند از طریق آموزش به آن رسیدگی کنند. این زنان منتظر نشدند تا کار دیگری به پایان برسد، بلکه کار را به دست خود گرفتند و به خواست خدا تأثیری ماندگار گذاشتند. همچنین از افرادی که به ما مراجعه می‌کنند الهام می‌گیریم که بارها و بارها قدرت زنان را به ما یادآوری می‌کنند و اینکه چگونه واقعاً هیچ محدودیتی برای توانایی ما وجود ندارد.
سمیه غریان، مدیر اجرایی بنیاد اکرام
غریان در پایان گفت: امیدوارم که ببینم تأثیر آموزش زنان به نسل بعدی برای ارتباط، الهام بخشیدن و یادگیری از یکدیگر منجر شود. ما اهمیت این کار را می‌دانیم و امیدواریم که جامعه به ارتقاء و توانمندسازی این جمعیت‌شناسی زنان ادامه دهد. همدلی قدرتمند است. امیدوارم درک کنیم که برای ارتقای دیگران لازم نیست چیز جدیدی تجربه کنیم. وقتی شما یک زن را آموزش می‌دهید، او آن دانش را به فرزندان و درون جامعه خود می‌برد. این سرمایه‌گذاری برای ساختن آینده‌ای روشن‌تر برای جامعه به عنوان یک کل است؛ ما با هم بلند می‌شویم و می‌توانیم تأثیری ماندگار بگذاریم.
انتهای پیام
منبع : شیعه نیوز

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات