1 دی 25, 1401

اعتراضات زنان افغانستان در سراسر جهان علیه طالبان

به گزارش «شیعه نیوز»، زنان افغانستان روز شنبه هفته جاری در بیش از 57 شهر جهان تظاهرات و راهپیمایی کردند و سیاست‌های گروه طالبان علیه زنان افغانستان را محکوم کردند.
اعتراض کنندگان در شهرهای بزرگ اروپایی از جمله پاریس، لندن، برلین، هلنسکی، استراسبورگ، و شهرهای مختلف آمریکا، استرالیا و آسیا با شعار «مرگ بر طالبان» تظاهرات کردند.
آنها در این تظاهرات شعار «نان، کار، آزادی» را که شعار اصلی زنان معترض افغانستان است، نیز سر دادند و علاوه بر آن شعارهای در حمایت از کار و تحصیل زنان نیز با خود حمل می‌کردند.
این تظاهرات با عنوان «جنبش جهانی برای حقوق زنان در افغانستان» برگزار شد و شماری از شهروندان سایر کشورهای جهان نیز شهروندان افغانستان را همراهی کردند.
در بیانیه‌ عمومی این تظاهرات از کشورهای جهان خواسته شده است که حاکمیت طالبان در افغانستان را به ‌رسمیت نشناسند و از همه اقدام‌هایی که سبب تشویق و ترغیب طالبان می‌‌شود، دست بردارند.
در بیانیه معترضان زن افغانستان از توافق‌نامه دوحه که بین گروه طالبان و آمریکا امضا شد، انتقاد شده است و گفته شده است که «شهروندان افغانستان هیچ نقشی در توافقنامه دوحه نداشتند، اما تنها کسانی‌اند که تبعات منفی این توافقنامه را دریافت کرده و آسیب دیده‌اند.»

درخواست لغو محدودیت‌ها
معترضان در شهرهای مختلف جهان، خواستار لغو فوری محدودیت‌های وضع شده از سوی گروه طالبان بر کار و آموزش زنان شدند.
آنها سیاست گروه طالبان در قبال زنان افغانستان را «آپارتاید جنسیتی» خواندند و خواستار فشار جامعه جهانی بر گروه طالبان برای لغو این محدودیت‌ها شدند.
در شعارهای که تظاهرات کنندگان در شهرهای مختلف جهان با خود حمل می‌کردند، شعارهای از قبیل «مکتب‌ها را باز کنید» و «اجازه دهید دختران افغانستان درس بخوانند» به صورت برجسته به چشم می‌خورد.
اعتراض کنندگان از کشورهای جهان خواستند که از هر راه ممکن برای بازگشت زنان به کار و تحصیل و دسترسی آنان به حقوق اساسی و مدنی‌شان اقدام کنند.
آنها همچنین خواستار دسترسی زنان افغانستان به عدالت ازطریق ساختارهای قضایی معتبر بین‌المللی شدند و تأکید کردند که نهادهای قضایی بین المللی «عاملان شکنجه و آزار جنسیتی در افغانستان را تحت تعقیب و تحقیق قرار دهند.»
این اعتراضات در حالی برگزار شده است که گروه طالبان در تازه ترین مورد، کار زنان را در سازمان‌های غیر دولتی داخلی و بین‌المللی ممنوع کرده‌اند و دروازه دانشگاه‌ها و تمام مراکز آموزشی خصوصی و دولتی را بر روی زنان مسدود کرده‌اند.
دستورات جدید گروه طالبان علیه زنان، باعث توقف فعالیت شماری از سازمان‌های امداد رسان شده است و سازمان ملل از تشدید بحران بشری در زمستان سرد امسال، هشدار داده است.

سرنگونی نظام طالبانی
زنان در تظاهرات‌های که روز شنبه در سراسر جهان برگزار کردند، علاوه بر لغو محدودیت‌ها بر حقوق زنان از سوی گروه طالبان، خواستار سرنگونی نظام طالبانی در افغانستان نیز شدند.
معترضان زن در شهر پاریس، پایتخت فرانسه، یکی از شعارهای اصلی خود را، در مورد سرنگونی گروه طالبان انتخاب کرده بودند و شعار می‌دادند که «می‌مانیم، می‌سازیم و طالبان را می‌رانیم.»
شماری از زنان در کابل نیز در هماهنگی با اعتراضات جهانی در حمایت از حقوق اساسی زنان افغانستان، در اماکن سربسته، اعتراض کردند و خواستار سرنگونی حکومت گروه طالبان شدند.
از چندی به این سو، زنان کمپاینی را نیز در شبکه‌های اجتماعی راه اندازی کرده‌اند زیر عنوان «از خانه تا خیابان، برای سرنگونی طالبان» و خواستار سرنگون شدن حکومت طالبان در افغانستان هستند.
یکی از زنان معترض در تظاهراتی که در شهر برلین آلمان برگزار شده بود، گفت که مطالبه اساسی زنان افغانستان این است که گروه طالبان تحت هیچ شرایطی از سوی قدرت‌های جهان به رسمیت شناخته نشود و مسئله زنان و برچیدن نظام طالبانی، باید در راس سیاست خارجی کشورهای جهان قرار گیرد.
این اولین بار است که زنان افغانستان خواستار سرنگون کردن گروه طالبان می‌شوند. پیش از این آنها در شعارهای خود خواستار مشارکت زنان در حکومت داری و سرنوشت سیاسی افغانستان بودند.
گروه طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، سیاست‌های سخت‌گیرانه و تندروانه‌ای را علیه زنان افغانستان وضع کرده‌اند و آنها را از تمام حقوق اساسی شان محروم کرده‌اند.
بر اساس دستورات گروه طالبان، اکنون زنان افغانستان اجازه رفتن به مکتب، دانشگاه، حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی و اجازه کار در سازمان‌های غیر دولتی، خیاطی‌ها و فروشگاه‌ها را ندارند.
این سیاست‌ها با انتقادات گسترده جهانی مواجه شده است، اما گروه طالبان تاکنون در برابر انتقادات شهروندان افغانستان و کشورهای جهان، انعطافی از خود نشان نداده‌اند.
انتهای پیام
منبع : شیعه نیوز

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات