2 آبان 10, 1401

اوقاف در مسیر افزایش بهره‌وری موقوفات مبتنی بر علم است

محمد نهضت در گفت‌وگو با خبرنگار اوقاف ایرنا با تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع (زیارتگاه) متبرکه این سازمان پرداخت و اظهار داشت: رویکرد اقتصادی سازمان اوقاف از اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی به اقتصاد دانش محور بسیار مهم و ارزشمند است.

وی گفت: این راهبرد با به کارگیری ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان که توسط دانشجویان دانشگاه های برتر کشور و جوانان نخبه این مرز و بوم که مزیت نسبی کشور عزیزمان هستند با قوت در حال پیگیری است.

وی با تاکید بر لزوم جایگزینی الگوهای مشارکتی به جای اجاره داری در موقوفات، افزود: ورود سازمان به عرصه تامین امنیت غذایی و تکمیل زنجیره های ارزش، در اراضی با کاربری کشاورزی موقوفات، سرمایه گذاری در پروژه های دانش بنیان، ارتقای سطح بهره وری موقوفات با توجه به ارزش افزوده ای که این شرکتها ایجاد می کنند البته اگر بر اساس اصول و اهداف معین حمایت شوند، افزایش سهم وقف و امور خیریه در حوزه علم و فناوری از جمله فعالیتها و برنامه های دیگری است که در دستور کار سازمان اوقاف قرار دارد.

وی در ادامه به تشریح برخی از برنامه های اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه پرداخت و افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم که سازمان در آن وارد شده است با توجه به تعداد زیاد مراکز درمانی و بیمارستانهای وقفی، حوزه بهداشت و درمان است، به طور مثال ایجاد بزرگترین کارخانه تولید ایمپلنت های نوروسرجری، ارتوپدی، ستون فقرات و ان شا الله ایمپلنت های دندانی، مشارکت در شتاب دهنده های دانش بنیانی در حوزه تولید تجهیزات پزشکی، مشارکت در تاسیس شرکت تخصصی تولید تجهیزات پرتوی ایکس پزشکی، صنعتی و آزمایشگاهی به منظور تولید محصولات کاربردی منجمله، دستگاه سنجش تراکم استخوان، رادیو گرافی صنعتی و ایکس ری بازرسی بار و غیره است.

وی به مشارکت در پروژه درمان ضایعات نخاعی با حمایت از نخبگان حوزه نانو تکنولوژی مهندسی بافت، بیولوژی مولکولی، مهندسی ژنتیک و گروه سلولهای بنیادی از مهمترین اقدامات در این بخش بوده است. مدیرکل مجامع و شرکتهای وابسته سازمان اوقاف و امور خیریه به سرمایه گذاری موقوفات در بخش الکترونیک و مخابرات با هدف تامین نیاز روز جامعه و پاسخگویی به نیاز اپراتور های مخابراتی اشاره کرد و گفت: به جهت جلوگیری از خروج ارز، به کارگیری جوانان مستعد صنعت الکترونیک و مخابرات و ایجاد ارزش افزوده و کسب منفعت حداکثری موقوفات که از مهمترین وظایف سازمان است با مشارکت با تیم فناور نسبت به ایجاد اولین خط تولید مودم ایرانی اقدام و در کنار توسعه ظرفیت، اقدام به تولید انواع محصولات الکترونیک و مخابرات منجمله انواع آنتن های BTS تبلت، موبایل و غیره نموده است.

نهضت با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی در کشور نیز به عنوان یک اولویت اساسی در دستور کار است، ادامه داد: تاسیس اولین مزرعه نمونه تولید گوساله های ممتاز ژنتیکی با استفاده از تکنیک تولید آزمایشگاهی، سرمایه گذاری در ساخت دامداری ملارد و تولید گوساله ممتاز از روش انتقال جنین از جمله برنامه هایی بوده است که ما در این حوزه پیگیری کرده ایم.

وی اضافه کرد: همچنین دامداری مهر ماندگار گلستان، شرکت بزرگی که در سنوات گذشته تعطیل شده بود و پس از سرمایه‌گذاری موقوفات فعال شده و امروزه محل پرورش دام سنگین آمیخته و نژاد ممتاز شده است.

وی ادامه داد: این سازمان همچنین علاوه بر ایجاد مراکز پرورش دام سبک بومی، درصدد پرورش صنعتی گوسفندان پرتولید جهت خودکفایی تولید گوشت قرمز با منشاء دام سبک برآمده است، به طور مثال ایجاد مراکز پرورش گوسفند با نژاد رومن در استانهای کرمان و قزوین و شهرستان ملارد استان تهران و پرورش بز مورسیا در استان یزد، این مهم با افزایش بهره وری اراضی کشاورزی از طریق به کارگیری نیروهای متخصص و دانش روز در قالب شرکت تخصصی کشت و صنعت پیگیری می‌شود، در حوزه شیلات نیز اقدام به ایجاد دو مرکز بزرگ پرورش ماهی در قفس در استانهای بوشهر و هرمزگان، تولید میگو در گمیشان گلستان و طرح توسعه پرورش میگو هرمزگان و ایجاد استخرهای پرورش ماهی در مزارع جهت تولید ماهی های سردابی و گرمابی در مزارع و حاشیه بقاع (زیارتگاه) متبرکه، فعالیت های دیگری بوده است که در آنها ظرفیت موقوفات در خدمت کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور قرار گرفته است.

وی کمک به صرفه جویی در مصرف انرژی را از دیگر برنامه های سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: در این زمینه فعالیت هایی همچون تولید موتور برقی، ایجاد مزارع تولید برق از انرژی خورشیدی، تولید جریان سنج سه فازی تجهیزات مورد نیاز نصب سر چاه های نفت برنامه ریزی و انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تکمیل چرخه نوآوری و حمایت از فعالیت های دانش بنیان با ایجاد مراکز رشد و نوآوری، تاسیس صندوق VC و برنامه ریزی جهت ایجاد پارک علم و فناوری از طریق منابع غیر مولد موقوفات و بقاع متبرکه گامهای محکمی برداشته شده است.

مدیرکل مجامع و شرکتهای وابسته سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه اظهار داشت: سازمان با عنایت به منویات مقام معظم رهبری و سیاست های رییس سازمان نسبت به ایجاد مراکز رشد و نوآوری به منظور حمایت از نخبگان و دانشجویان دارای ایده که میخواهند ایده و طرح های خود را به محصول و خدمات تبدیل کنند گامهای موثری برداشته است که از جمله می توان به تاسیس مراکز نو آوری و رشد و نوفل لوشاتو اشاره کرد.

وی همچنین به تاسیس صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی ماندگار با هدف حمایت و توسعه کسب و کار های خطر پذیر و دانش بنیان و کمک به ارتقای سطح پژوهش در شرکتهای دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری و پروژه های خطر پذیر اشاره کرد و گفت: همچنین ایجاد پارک های علم و فناوری با سرمایه گذاری موقوفات در دستور کار قرار دارد. نهضت تاکید کرد: در حوزه انرژی هسته ای و کاربردهای آن نیز مرکز پرتودهی کوثر از طریق شرکت دانش سلامت کوثر در استان فارس کلنگ زنی شد که برای کشور منافع و مزایای بسیار قابل توجهی خواهد داشت. که متعاقبا گزارش مفصلی از آن ارائه خواهد شد.

وی در پایان افزود: به طور کلی امیدواریم در آینده نزدیک در برنامه ای مدون با مولد سازی دارایی های غیر مولد موقوفات و بقاع متبرکه نقش وقف در تولید ناخالص داخلی کشور، پر رنگ تر شود و بتوانیم در مسیر تحقق شعار سال حمایت از شرکتها و فعالیتهای دانش بنیان و ایجاد اشتغال گامهای موثری برداریم.

منبع : شیعه آنلاین

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات