2 مرداد 17, 1400

اولی الامر کیانند؟

اولی الامر کیانند؟

اطاعت خدا و پیامبر و اولی الامر واجب است

وقتی مراجعه به قرآن مجید و این سند محکم آسمانی می نماییم می بینم دستور اطاعت را در آیات

چندی کاملا به ما داده که روی قواعد عقلانی اطاعت را در آیات چندی کاملا به ما داده که روی قواعد عقلانی اطلاعت از چه اشخاصی بنماییم و در مقابل چه افرادی سر تعظیم فرود آوریم.

از جمله در این آیه شریفه که خداوند می فرماید:

اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم

پس به حکم آیه شریفه بعد از اطلاعت خداوند متعال از جنس بشر اطاعت پیامبر وصاحبان امر واجب است.

در اطاعت اوامر پیامبر خاتم عموم جامعه مسلمین متفقند واحدی انکار این معنی را ندارد فقط اختلافی که بین مسلمانان وجود دارد در معنای اولی الامر است که خداوند در این آیه بعد از اطاعت خود و رسولش اطاعت اولی الامر را واجب قرار داده است.

اهل تسنن را عقیده بر آن است که مراد از اولی الامر در آیه امرا فرمانروایان و سران لشگرند که شامل حال سلاطین و صاحبان امر می باشد.

چگون عقل زیر بار رودو تسلیم این عقیده بی معنی گردد که اطاعت امرا و سلاطین و یا خلفا و سفاک بی باک و فاسق و فاجر مانند اطاعت خدا و پیامبر واجب باشد.

و اگر در واقع کسی از راه لجاج بخواهد بگوید اطاعت این قبیل اشخاص وقتی آمر و نافذ و سلطان و خلفیه مسلمین شدند واجب است قطعا چنین اطاعتی بر خلاف نص صریح قرآن مجید و کتاب محکم آسمانی می باشد.

زیرا خداوند متعال در آیات چندی از قرآن مجید کفار و فساق و ظالمین را مورد لعن قرار داده و مسلبکمین را منع از اطاعت آنها نموده است.

فخر رازی که از اکابر علما عامه است در تفسیر خود ذیل این آیه شریفه صریحا می گوید قطعا بایستی اولی الامر معصوم از گناه باشد والا خداوند اطاعت او را در ردیف اطاعت خود و پیامبر خاتم قرار نمی داد.

 

منبع : مجمع جهانی شیعه شناسی

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات