1 خرداد 3, 1401

برای ایجاد جریان هویت‌بخشی در حوزه زنان باید آنها را جدی بگیریم

عاطفه سعیدی‌نژاد مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه رویکرد اداره کل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه دفاع مقدس چیست تصریح کرد: بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ «ما خرمشهرها پیش رو داریم» و با توجه به این‌که در چله دوم انقلاب، خیلی از التهابات و ناآرامی‌ها از جامعه برداشته شده و فرصت رقم زدن تمدنی دیگر و اثبات ادعای انقلابی‌بودن در عرصه‌های مختلف فراهم است، باید عرصه‌ها و میدان‌های مختلف را برای نقش‌آفرینی بانوان فراهم کنیم و تجربه‌ای که از صدر اسلام تا پیروزی انقلاب اسلامی داشته‌ایم نشان می‌دهد، زنان می‌توانند راهبر خیلی از میدان‌ها شوند و زمینه را برای حضور مؤثر آقایان و خانواده‌هایشان فراهم کنند.

وی افزود: این نقش راهبری زنان در حرکت‌های مختلف، نقش اثبات شده‌ای است که در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشته‌ایم. وقتی زنان، بصیرت لازم را داشته باشند و بدانند با چه مسائلی مواجه هستند و نگاه کلان را نسبت به حرکت جامعه داشته باشند، بر اساس قدرتی که از سوی خداوند بر طبق فطرتشان در وجودشان قرار داده شده با لطافتی که دارند، می‌توانند جامعه را به صورت نرم راهبری کنند و مفهوم «ولایت اجتماعی» که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه هفت هزار شهید مطرح کرده‌اند ناظر به این توان و استعداد زنان است که توان راهبری جامعه را دارند و می‌توانند اراده‌های ملی را برای رقم‌زدن حرکت‌های بزرگ همراه کنند.

مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: در مسیر شکل دادن پیشرفت ایرانی اسلامی، خرمشهرها را پیش رو داریم و زنان ما برای اینکه بتوانند راهبر این صحنه باشند و در رقم زدن فتوحات پیشرو باشند، لازم است بصیرت کافی را نسبت به وضعیت امروز ما و هندسه تهدیدات و ظرفیت‌های امروز انقلاب اسلامی داشته باشند. زنان ما امروز نیاز دارند از آنچه که جامعه غربی آنها را به آن سمت سوق می‌دهد، اعم از روزمرگی و فضای مد و تجمل‌گرایی خارج شوند و با بصیرت کافی آینده را رقم بزنند.

سعیدی نژاد در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه تاکنون در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟ گفت: از لازمه‌های امروز جامعه ما این است که کمک کنیم جریان‌های مردمی در حل مسائل مختلف جامعه فعال شوند و ظرفیت برای اثرگذاری فعالان مردمی فراهم شود. یکی از قشرهایی که ما به صورت خاص سراغشان رفته‌ایم، خواهران شهدا بوده‌اند. عنوان «خواهران شهدا» در هیچ‌یک از نهادها به صورت جدی نه ثبت شده و نه تسهیلاتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده، در صورتی که نقش زینب‌گونه خواهران شهدا در پایمردی و دفاع از ارزش‌ها بی‌نظیر است و ما در استان‌های مختلف سراغ این شبکه رفتیم و کمک کردیم که این تشکل خودش را بیابد و هویت پیدا کند و ما بتوانیم پشتیبانی‌های لازم را برای حرکت‌های مؤثر این شبکه فراهم کنیم.

وی افزود: نکته دیگر اینکه یکی از هنرهای زنان در دفاع مقدس این بود که پای کار انقلاب اسلامی آمدند؛ یعنی مسأله زنان را در جامعه جنسیتی ندیدند، بلکه نقش و اثرگذاری آن‌ها به‌عنوان یک زن با مجموع لطاف‌ها و ظرافت‌هایشان دیده شد و زنان، خودشان را پیدا کردند و همان، مسیر هویت‌بخشی آن‌ها شد. یکی از اشتباهات رایج ما این است که تا به زنان برمی‌خوریم، صرفاً می‌گوئیم به حوزه زن و خانواده وارد شوید و این منفک‌کردن ماجرای زن و خانواده از بافت مسائل دیگر که در داخلش است، باعث حل‌ناپذیر شدن مسائل می‌شود.

مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی بیان داشت: اما مسأله این است که ما آن‌جا که می‌خواهیم نقش زن را پیدا کنیم، نباید بگوییم زن باید صرفاً در حیطه زن و خانواده قرار گیرد، باید ببینیم انقلاب اسلامی با چه مسائلی مواجه است و چطور زنان می‌توانند مسائل را حل کنند. در جریان جنگ تحمیلی، زنان، هم مردان خود را جبهه فرستادند و هم پشتیبانی لجستیک و انواع حمایت‌ها را داشتند و حتی در مواردی که لازم بود به خط مقدم ورود پیدا کردند و اتفاقاً این همان مسیر هویت‌بخشی به جامعه زنان شد؛ یعنی ما برای ایجاد جریان هویت‌بخشی در حوزه زنان باید آن‌ها را جدی بگیریم و زنان در میدان اصلی حرکت انقلاب اسلامی تعریف داشته باشند.

سعیدی نژاد گفت: زنان در میدان اصلی پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی می‌توانند نقش جدی داشته باشند و اتفاقاً نگاه رهبران انقلاب و تجربه تاریخی ما این است که این جایگاه، جایگاه راهبری در خیلی از شئون است. بانوان در برخی موارد به عنوان راهبر و گاهی به‌عنوان پشتیبان نقش‌آفرینی می‌کنند و نکته این‌جاست که زنان برای حضور در این میدان‌ها هیچ نیازی به اینکه خودشان محور باشند ندارند، زنان می‌توانند به صورت نرم، حامی حرکت‌های بزرگ باشند و هیچ اصراری بر دیده شدن ندارند و شاید یکی از عناصر که در نهاد زن وجود دارد، این است که چون نفس زن، نسبت به مرد به کمالات الهی و حقایق مکنون عالم نزدیک‌تر است در دیده شدن هیچ اصراری ندارد و می‌تواند همواره یک عنصر پشتیبان در رقم زدن حرکت‌های بزرگ باشد.

مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه ارزیابی شما از نگرش امروز جامعه ایران نسبت به ارزش‌های دفاع مقدس چیست؟ خاطرنشان کرد: یکی از حرف‌های جدی ما این است که دختر ما امروز دختر پیشرفته‌ای است. این غنای فرهنگی و بستر رشد تاریخی که شیعه داشته، ارزش‌ها و عناصری را در دختران ما نهادینه کرده که به سادگی از آن فاصله نمی‌گیرند، حتی اگر ظاهرشان براساس مد تغییر کرده باشد، اما با این سرعت که ظاهر تغییر کرده، لزوماً باطن در این نقطه نیست. آن‌چه مسلم است امروز معنویت و ارزش‌های انسانی در دختران ما به مراتب بیشتر از میانگین جهانی است. فهم دختر ما در مورد نقش مادری، ایثارگری، انسانیت، توجه به معنویت و عناصر مهم و حیاتبخش زندگی انسانی، تمام و کمال است، اما بخاطر کوتاهی‌هایی که در فضای مدیریت کشور داشته‌ایم، گاهی راه گم شده و برخی مسیرها برای رشد بسته شده است. بنابراین مسأله این است که در کل، جامعه خوب و قوی با فرهنگ ویژه‌ای داریم که باید قدرشان را بدانیم و مسیر را برای رشد افراد فراهم کنیم و این هنر جدی مسئولان است.

منبع : خبرگزاری مهر

نظر دادن