1 بهمن 1, 1401

برنامه ریزی عربستان برای اعدام ۶۱ زندانی شیعه

به گزارش «شیعه نیوز»، یک فعال حقوق بشری به نقل از سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان اعلام کرد که ریاض حکم اعدام ۶۱ زندانی شیعه را در دستور کار دارد.
به گزارش «منامه آنلاین»، یک فعال حقوق بشری عربستان اعلام کرد که مقام‌های عربستان قصد دارند در چارچوب اجرای سلسله اعدام‌های شهروندان شیعه، بیش از ۶۱ زندانی اهل قطیف و الاحساء را اعدام کند.
کارشناسان آمار واقعی را بیشتر از رقم ۶۱ نفر می‌دانند؛ عربستان در دو هفته گذشته دستکم ۲۰ نفر از جمله ۱۲ شهروند خارجی را اعدام کرده است.
براساس گزارش‌ها، مقامات سعودی قصد دارند جهت در امان ماندن از واکنش‌های دیپلماتیک، از تعطیلات پیش روی اروپایی‌ها برای اجرای این اعدام‌ها استفاده کنند؛ آن‌ها پیشتر در سال ۲۰۱۵ نیز از چنین فرصتی برای اجرای اعدام حدود ۵۰ نفر و در سال ۲۰۲۰ سوءاستفاده کردند.

منتقدان وضعیت حقوق بشر عربستان می‌گویند که این کشور حتی از زمان برگزاری رقابت‌های جام جهانی برای اجرای اعدام‌ها در سایه سکوت رسانه ای و جامعه بین المللی استفاده کرد.
آمارهای موجود از تعداد افراد اعدام شده در عربستان در سال ۲۰۲۲، رقم ۱۴۴ نفر را نشان می‌دهد که دو برابر تعداد اعدام شدگان در این کشور در سال ۲۰۲۱ است.
سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان می‌گوید که اطلاعاتی مبنی بر اجرای مخفیانه اعدام زندانیان با تابعیت‌های مختلف در زندان‌های عربستان دریافت کرده است.
انتهای پیام
 
منبع : شیعه نیوز

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات