2 خرداد 6, 1400

حضرت حمزه سید الشهدا (ع) سردار پهلوان و بابصیرت اسلام

‌حجت الاسلام محمد رضا صفایی بوشهری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تسلیت پانزدهم شوال سالروز شهادت حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام) گفت: حضرت حمزه بن عبدالمطلب (علیه السلام) عموی بزرگوار پیامبر اکرم (ص) سرداری پهلوان، با بصیرت و یاور اسلام بوده است. زمان تولد آن حضرت را دو تا چهار سال پیش از عام‌الفیل ذکر کرده‌اند و بنا بر روایات ایشان را برادر رضاعی حضرت رسول (ص) بواسطه خوردن شیر توسط دایه‌ای بنام ثوبیه می‌دانند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حضرت حمزه (علیه السلام) از کودکی یار، یاور و پشت پناه حضرت رسول (ص) و اسلام بوده‌اند افزود: ایشان از بزرگان قبیله قریش بوده و پس از آوردن اسلام در سال دوم بعثت، توانست آزار و اذیت قریش را و دشمنان اسلام را خنثی نماید. حضرت حمزه از مهاجرینی بودند که با هجرت حضرت رسول (ص) به مدینه با ایشان همراهی نموده و در غزوات زیادی پرچمدار سپاه اسلام باشد و در جنگ‌ها با دو شمشیر می‌جنگیدند که این از نشانه پهلوانی ایشان داشت.

حجت الاسلام صفایی بوشهری گفت: حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام) در روز شنبه پانزدهم شوال سال سوم هجری قمری در غزوه احد و با توطئه هنده همسر ابوسفیان (لعنت الله علیه) و به دست برده‌ای سیاه بنام وحشی به شهادت رسیدند و به دستور آن زن خبیث سینه حضرت حمزه را شکافته و جگر ایشان را برای هنده آورد و هنگامی که آن زن اقدام به دندان زدن به جگر گردید به امر الهی جگر بقدری سفت شد که این زن قسی‌القلب نتوانست آن کار را انجام دهد و جسد آن سردار رشید و پرچمدار اسلام را مثله نمود.

وی با اشاره به مثله شدن بدن حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام) توسط هنده بیان داشت: هنگامی که پیامبر اسلام (ص) بدن مطهر و مثله شده و غرق به خون آن حضرت را دیدند به شدت ناراحت شده و گریه نموده و به همراه دیگر پیکر شهدای جنگ بر آن نماز گذارده و دفن نمودند.

حضرت حمزه سید الشهدا (ع) سردار پهلوان و بابصیرت اسلام

استاد اخلاق حوزه علمیه قم گفت: از نشانه‌های بارز حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام)، حق شناسی و مدافع حق بودن، تجلی ایمان داشتن، اخلاص، بصیرت داشتن، ولایتمداری، شجاعت، مجاهدت، اخلاق و معنویت، ازخودگذشتگی، از سابقین در ایمان آوردن به اسلام، رعایت تقوای الهی و یقین می‌باشد.

حجت الاسلام صفایی بوشهری با اشاره به قرآن کریم و آیه ۷۲ سوره انفال در وصف آن حضرت گفت: مطابق این آیه، حضرت حمزه (ع) از ایمان آورندگان، هجرت کنندگان، مجاهدان و از مؤمنان حقیقی و از همان افرادی است که مغفرت الهی نصیبشان گردیده و از زمره شهیدانی است که بر سر عهد و پیمانشان با خدا ماندند؛ همان عهد و پیمانی که تا آخرین نفس و آخرین قطره خونشان برای اعتلای اسلام ناب محمدی و در راه آن فداکاری نمودند.

وی افزود: خداوند متعال در آیه ۲۳ سوره احزاب در این باره می‌فرمایند: در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند ایستاده‌اند و بعضی از آنان به عهد خود وفا کردند و در راه خدا شهید شده و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییری در عهد و پیمان خود ندارند و کمترین انحراف و تزلزلی در کار خود پیدا نکرده‌اند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم گفت: از حضرت امیر مؤمنان حضرت علی (علیه السلام) نقل شده است که فرموده‌اند آیه ۲۳ درباره ما نازل شده و به خدا قسم من کسی هستم که انتظار شهادت را می‌کشم و قبلاً مردانی از ما همچون حمزه سید الشهدا (علیه السلام) شربت شهادت را نوشیدند و من هرگز در روش خود تغییر نداده و بر سر پیمانم هستم.

حجت الاسلام صفایی بوشهری درباره این آیه گفت: امام محمد باقر (علیه السلام) فرموده‌اند که این آیه درباره حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام) و جعفر بن ابیطالب و حضرت علی (علیه السلام) وارد شده است و منظور از «مَن قضی نَحبَه» حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام) و جعفر بن ابیطالب و مقصود از «و مِنهم مَن ینتظر» حضرت علی (علیه السلام) می‌باشد.

منبع : خبرگزاری مهر

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات