4 خرداد 6, 1400

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)ُ فقیه ولایتمدار

حجت الاسلام محمدرضا صفایی بوشهری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) گفت: حضرت عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی‌طالب (ع)، مشهور به عبدالعظیم حسنی (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است و این فقیه ولایتمدار از افراد برجسته مکتب امام هادی و مورد تکریم آن حضرت قرار داشته است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان اینکه محل تولد حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در مدینه منوره و عمر ایشان مطابق روایات مختلف ۷۵، ۹۰ و ۹۵ سال ذکر شده است گفت: دوران زندگی آن حضرت مصادف با شرایط خفقان و سرکوب شیعیان توسط خلفای سفاک بنی عباس بود. حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) نیز همچون پدرانش سال‌ها تحت تعقیب بود و به همین علت ایشان به ری هجرت نمودند.

حجت الاسلام صفایی بوشهری با اشاره به اینکه حضرت عبدالعظیم (ع) از فقهای بزرگ و از راویان مورد وثوق است، گفت: ایشان در اخلاق حسنه و عبادت سرآمد روزگار خود بوده و مورد علاقه و تأیید ولی زمان خود حضرت امام هادی (ع) قرار داشتند و به این امام همام عقاید خود را در امور دینی عرضه می‌نمودند و در اصول و فروع دین مطالبی بیان داشتند که مورد مسرت حضرت هادی (ع) گردیده و عقایدش مورد تکریم قرار گرفت.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: این فعالیت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در عرضه داشتن عقاید خود، درسی است که قابل دقت برای ما اهل علم و دیگر مردم می‌باشد که شیعه باید ضمن التزام به اجرای عقاید خود که با اخلاص بوده، عقاید خود را نیز بر علمای راستین و نمایندگان حضرت حجت (عج) عرضه کند تا مطمئن شود که در باب اعتقادات، اخلاق و احکام مشکلی ندارد و خصوصاً در این زمان که شبهات رسانه‌ای و غیر رسانه‌ای زیاد شده و نسل جوان و نوجوان و حتی بزرگسال ما را مورد هدف قرار داده است.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم آیه ۴۳ سوره نحل می‌فرمایند: اگر چیزی را نمی‌دانید از اهل ذکر، قرآن، اهل بیت پیامبر (ص) و علمای راستین سوال کنید و خود را از جهالت برهانید چون به فرموده حضرت علی (ع)،جاهل یا در حال افراط است یا تفریط و نپرسیدن از اهل ذکر مسؤلیت اخروی افراط را ساقط نمی‌کند.

حجت الاسلام صفایی بوشهری با اشاره به اینکه زمان وفات آن حضرت در ۱۵ شوال سال ۲۵۲ هجری قمری بوده است گفت: زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) که از نواده امام معصوم (ع) و نگین معنویت شهر ری می‌باشد، در عوض زیارت امام حسین (ع) است.

منبع : خبرگزاری مهر

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات