1 مهر 27, 1400

دفاع حضرت زهرا از حریم ولایت

دفاع حضرت زهرا از حریم ولایت

از مهمترین و بارزترین قله های زندگی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا÷ دفاع ایشان از حریم ولایت امیرمومنان علی × و خطبه فدکیه آن حضرت است. که سرانجام آن حضرت در راه دفاع از ولایت مجروح شده، نوزادش محسن× را سقط کردند و به شهادت رسید.

زندگی اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) راهنمای بسیار روشنی است برای کسانی که بخواهند به بهترین حیات دنیوی و اخروی دست یابند. این مساله آنقدر پر اهمیت است که در برخی احادیث، شیعه گی و پیروی از ایشان به التزام و تبعیت عملی از سبک زندگی ایشان در آمده است. در زیارت مقدسه جامعه کبیره که از امام هادی × نقل شده است می خوانیم:« اَلسَّلامُ عَلى مَحاَّلِّ مَعْرِفَهِ اللَّهِمَنْ اَتاکُمْ نَجى وَمَنْ لَمْ یاْتِکُمْ هَلَکطیباً لِخَلْقِنا وَطَهارَهً لاِنْفُسِنا وَتَزْکِیَهً لَنا وَکَفّارَهً لِذُنُوبِنا» سلام بر جایگاههاى شناسایى خدا؛ آنچه از این فراز بر می آید این است که بهترین راه و جایگاه برای شناخت خدا و راه رسیدن به خدا بررسی زندگی ائمه و معصومین (علیهم السلام) است.

همینطور در فرازی دیگر از این زیارت امده است: هرکس به نزد شما آمد نجات یافت و هر کس نیامد هلاک شد. و ثمره وصال انسان به آن بزرگواران را موجب پاکى اخلاق ما و پاک شدن خود ما و تزکیه ما و کفاره گناهان ما، بیان می کند.در زیارت عاشورا که به اعتقاد شیعه از احادیث قدسی است می خوانیم:اللهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَمَماتی مَماتَ مُحَمَّد وَآل مُحَمَّد.که همان اشاره به خواست خداوند و دعای شیعه برای قرارگرفتن در مسیر سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) است.

از ویژگی های مهم حضرت فاطمه ÷ این بود که آن بزرگوار بهترین یار و یاور شوهرش علی × در اجرای فرامین الهی بود. پیامبر’ از علی × سوال کرد: همسرت را چگونه یافتى؟

و علی × پاسخ گفت: « نِعْمَ الْعَوْنُ على‏ طاعَهِ اللَّهِ».  بهترین یار ویاور براى اطاعت و بندگى خدا).[۱]

[۱] – وفاء الوفاء، ج۳، ص ۸۹۲

منبع : مجمع جهانی شیعه شناسی

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات