دی 13, 1401

سرنوشت نامعلوم 28 مسافر شیعه هزاره در مرز افغانستان با پاکستان

به گزارش «شیعه نیوز»، منبعی می‌گوید که ۲۸ مسافر عمدتا از قوم هزاره که قصد مسافرت به‌گونه‌ی قاچاق از افغانستان به پاکستان را داشتند، در مرز دو کشور ناپدید شده‌اند.
منابع محلی روز (دوشنبه، ۱۲ جدی) می گویند که اجساد سه نفر از این مسافران که یکی از آن برادرش است، تا اکنون پیدا و به کویته پاکستان منتقل شده‌اند.
به‌گفته‌ی منبع، چهار روز قبل ۳۱ نفر به‌شمول خودش قصد داشتند توسط دو قاچاقچی به‌نام‌های عبدالله و واسع از افغانستان به پاکستان سفر کنند.
منبع تصریح کرد که از این جمع، ۲۸ نفر در یک موتر «داکسن» جابه‌جا شدند؛ اما سه نفر به‌شمول خودش جا ماندند. به‌گفته‌ی منبع، از این ۲۸ نفر ۲۱ نفر هزاره بودند و از چهار روز به این‌طرف ناپدید شده‌اند.
منبع می‌افزاید که از جمع ۲۸ نفر تا اکنون اجساد سه نفر در حالی‌که یخ زده بودند، پیدا شده است. این سه نفر شکنجه و به‌‌گونه‌ی فجیع به قتل رسیده‌اند.
به‌گفته‌ی منبع، یکی از قاچاقچیان به روحانی‌ای در کویته تماس گرفته و گفته که افراد مفقود‌شده نزد نظامیان پاکستانی‌ اند. او گفت که پس از این آنان نزد نظامیان پاکستانی رفته و جنازه‌ی برادرش را تحویل گرفته‌اند.
یکی از بستگان قربانیان گفت که به ‌گمان او تمام ۲۸ نفر به قتل رسیده و اجساد شان نزد نظامیان پاکستانی اند.
او افزود که جنازه‌ها یکی یکی پیدا می‌شوند و حکومت پاکستان در تلاش لاپوشانی قضیه است.
تا اکنون انگیزه‌ و عاملان قتل این مسافران روشن نیست. منبع می‌گوید که نظامیان پاکستانی و قاچاقچیان متهم به دست داشتن در قتل مسافران اند.
منبع در عین حال مدعی است که مسافران هزاره به‌ جرم «هزاره‌ بودن» کشته شده‌اند.
او گفت: «خودم شاهد صحنه بودم که یکی از بچه‌‌های هزاره‌ را اف‌سی‌های پاکستان (نظامیان پاکستانی) با دنده به سرش زد؛ فقط به‌خاطر این‌که هزاره بود… این بچه کشته شد و جنازه‌اش به کویته منتقل شد.»
حکومت پاکستان و طالبان در افغانستان تا اکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.
انتهای پیام
منبع : شیعه نیوز

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات