4 مهر 29, 1400

شکل و شمائل امام محمد باقر

شکل و شمائل امام محمد باقر:

در حدیث جابر بن عبدالله انصاری؛ راجع به شکل و شمائل حضرت امام محمد باقر × از پیامبر عظیم الشأن اسلام روایت می‌کند که آن بزرگوار فرمود:‌ نام حضرت باقر نام من و شمائل او شمائل من است.

در کتاب جنات الخلود راجع به شمائل حضرت باقر آل محمد می‌نویسد: آن بزرگوار گندم گون متوسط القامه قوی هیکل صورت گرد و مدور،‌ ریش مشکی و سیاه پیوسته ابرو، درشت چشم، کشیده بینی، چهره مبارک بقدری صاف و درخشنده بود که گویا: روغن زده بودند. مابقی شمائل آن حضرت نظیر شکل و شمائل پیامبر اکرم اسلام بود. دندان مبارک آن حضرت درشت بود موقعی که آن بزرگوار می‌خندید دندانهایش نظیر دُر تگرک نمایان می‌گردید. خندیدن امام باقر بحد قهقه نمیرسید، موقعی که خنده آن حضرت تمام می‌شد می‌فرمود: اللهم لاتمقتنی! یعنی پروردگارا بر من خشمگین نشو!

ابن شهر آشوب در کتاب مناقب خود راجع به شکل و شمائل حضرت باقر  می‌نگارد:‌ آن بزرگوار از تمام مردم زمان خود راستگوتر بود و از همه آنان باطراوت و زیباتر بود و در بذل و بخشش جان در راه خدای سبحان از همه کس بخشنده‌تر بود.

نیز در کتاب سابق الذکر می‌نگارد: حضرت امام باقر  × میانه بالا و باریک قامت و دارای بشر‌ه‌ای لطیف موی مجعد و پیچیده، گندمگون بر چهره آن بزرگوار خالی بود،‌ و نیز بر بدن مقدسش خالی و نشان قرمزی وجود داشت صورت مبارکش زیبا و نیکو بود و…

منبع : مجمع جهانی شیعه شناسی

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات