2 مهر 24, 1400

شیادى رندان

ـ شیادى رندان

بررسى روند شکل‏گیرى برخى فرقه‏هاى غلات، نشان از شیادى و شیطنت رهبران آنان دارد. شبهه‏جویان قدرت‏پرست که داراى خودخواهى‏های تند و گسترده، افکار و اوصاف رکیک و مشمئز بوده‏اند، در راه رسیدن به مطامع دنیوى و شهوات حیوانى خویش، با به راه انداختن جریانى غلوآمیز و ادعاى الوهیت به نام نمادهاى مذهبى همچون پیشوایان دینى، خود را نماینده آنان معرفى نموده و کمال سوءاستفاده را به عمل آوردند.

با بررسى زندگانى و شخصیت رهبران غلات، مانند ابوالخطّاب، مغیره بن سعید و… در مى‏یابیم که آنان افراد زیرک و سیّاس بودند که براى رسیدن به جاه و مال و منال براى خود، دسته‏بندى‏هایى ایجاد کردند و با بهانه کردن الوهیت ائمه^ خود را پیامبر و منصوب از طرف آنان معرفى و به این ترتیب از احساسات مردم ساده ‏دل سوء استفاده نمودند، آنان را به بیراهه کشاندند و چند روزى از بهره‏هاى این حرکت خود برخوردار شدند تا اینکه بالأخره حساسیت حکومت را برانگیختند و به هلاکت رسیدند.[۱]

آنان با دم زدن از آرمان‏هاى بسیار والا و دیدگاهى عالى‏تر، سعى در بدست آوردن نفوذ بیشتر و با غلو در کمیت و کیفیت بر تأثیرگذارى خود مى‏افزودند .

رهبران زیرک غلات مى‏دانستند که بعضى از مردم دروغهاى بزرگتر را زودتر قبول مى‏کنند و به این نکته واقف بودند که هر چه ادعا بزرگتر باشد، پیروان بیشترى جذب خواهند کرد. این بود که ادعاى الوهیت ائمه را مطرح کردند تا طرفداران بیشترى پیدا کنند.»[۲]

ائمه معصوم^ و بزرگان تشیع که از کید و مکر رهبران شیاد غلات و خطر آنان براى جامعه اسلامى آگاهى کامل داشتند، به مبارزه و مخالفت با آنان ‏پرداختند و با جدیت کامل آنان را از اطراف خود طرد مى‏نمودند.

[۱]. الغلو و الفرق الغالیه فى الحضاره الاسلامیه، ص ۱۵.

[۲]. تاریخ علم کلام و مذاهب اسلامى، ج ۱ ص ۱۲۲.

منبع : مجمع جهانی شیعه شناسی

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات