1 شهریور 27, 1400

ظلم‌های خلفای عباسی در حق امام حسن عسکری×

ظلم‌های خلفای عباسی در حق امام حسن عسکری×

وقتی حضرت امام علی نقی× به دستور متوکل به سامرا تشرف آوردند، از همان موقع، امام حسن عسکری× را نیز همراه خود به سامرا آوردند و ایشان ۱۶ سال پایان عمر خویش را در سامرا زندگی کردند.

آغاز امامت امام حسن عسکری× مصادف با عصر خلافت معتز بود که تا دوم شعبان سال ۲۵۵ هجری قمری طول کشید و آخر رجب همین سال «مهتدی بالله» بر مسند خلافت نشست و خلافت او تا شانزدهم رجب سال ۲۵۶ هجری قمری، به طول انجامید و پس از او معتمد عباسی به خلافت رسید و خلافت او از ماه رجب سال ۲۵۶ هجری قمری، تا آخر رجب سال ۲۷۹ هجری قمری، یعنی ۲۳ سال به طول انجامید.([۱])

بنابراین دوران امامت امام حسن عسکری× همزمان با حکومت سه خلیفه، یعنی: معتز، مهتدی و معتمد بوده و بیشتر دوران امامتش (حدود چهار سال از شش سال) در عصر معتمد عباسی گذشته است. آن بزرگوار از ناحیه هر سه خلیفه‌ متحمل ستم، شکنجه و زندانی‌های فراوان شدند که به بعضی از ‌آنها در صفحه بعد اشاره می‌شود.

سید بن طاووس می‌گوید: سه نفر از سلاطین زمان خواستند که امام حسن عسکری× را به قتل برسانند، زیرا شنیده بودند که حضرت مهدی# از صلب او به وجود خواهد آمد و چندین بار امام حسن عسکری× را به زندان انداختتند و آن حضرت درباره بعضی از آنها نفرین کردند و آنها به سرعت به هلاکت رسیدند؛ مانند معتز که حدود سه سال و مهتدی که حدود یک سال خلافت کرده و مردند.([۲])

[۱]. بحارالانوار، ج ۵۰، ص۲۳۶.

[۲]. بحارالانوار، ج ۵۰، ص۲۳۷ـ۲۳۸.

منبع : مجمع جهانی شیعه شناسی

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات