بهمن 6, 1401

فشار آمریکا روی شبکه عراقی انتقال دلار به ایران

به گزارش «شیعه نیوز»، خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی در این باره نوشت: تحت فشار واشنگتن برای جلوگیری از جریان ورود دلار به ایران، نخست وزیرعراق نیروهای نخبه مبارزه با تروریسم را که به جنگ با شبه نظامیان عادت داشتند، به جنگ با فروشندگان ارز قاچاق به ایران فرستاده است.
حملات روز شنبه نیروهای امنیتی عراقی به 3 بازار عمده ارزی در بغداد نشان دهنده آزمونی اولیه برای نخست وزیر «السودانی» است که در اکتبر سال گذشته میلادی و پس از بیش از یک سال بن بست سیاسی به قدرت رسید و اکنون باید مسیر دیپلماتیک ظریفی را بین ایران و آمریکا طی کند.
بانک مرکزی آمریکا از ماه نوامبر ( آبان وآذر) گذشته کنترل های شدیدتری بر معاملات بین المللی دلار توسط بانک های تجاری عراق اعمال کرد. این اقدام برای جلوگیری از انتقال دلار به ایران و اعمال فشار بیشتر همراه با تحریم‌های آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای تهران و دیگر مناقشات انجام شد که باعث شد تهران برای تامین دلار با مشکل مواجه شود.
«عقیل الفتلاوی» یک قانونگذار شیعه عراقی، واشنگتن را به استفاده عمدی از مقررات جدید به عنوان یک سلاح سیاسی متهم کرد: «آمریکایی ها از محدودیت های سفت و سخت نقل و انتقال دلار به عنوان پیام های هشدار دهنده ای به نخست وزیر سودانی استفاده می کنند تا نخست وزیر جدید عراق در دایره منافع آمریکا حرکت کند.»
یک مقام ارشد بانکی عراق گفت که ایالات متحده پیام روشنی به مقامات عراقی ارسال کرده: قوانین جدید را رعایت کنید وگرنه بانک مرکزی عراق با جریمه مواجه خواهد شد.
سودانی به رابطه خوب با واشنگتن برای اطمینان از اینکه درآمدهای نفتی و مالی کشورش با موانع آمریکا مواجه نمی شود، متکی است و همچنین برای مبارزه با تروریست های داعش به کمک واشنگتن نیاز دارد. اما او همزمان با حمایت شبه نظامیان قدرتمند و تحت حمایت تهران به قدرت رسیده و نمی تواند ایران را از خود دور کند.
” احمد یونس، تحلیلگر سیاسی مستقر در بغداد در این رابطه گفت: « نخست وزیر سودانی با چالشی درهم تنیده در مورد چگونگی انجام یک سیاست متوازن با دو دشمن قدیمی – واشنگتن و تهران – که در عین حال دوستان عراق هستند بدون طرفداری از یک طرف مواجه است. این کار بسیار سختی است و شبیه راه رفتن روی یک طناب است.»
شبکه های قاچاق
ایران برای تثبیت اقتصاد رو به وخامت خود به دلار نیاز دارد، زیرا اقتصاد آن پس از تحریم های آمریکا از سال 2018 به شدت آسیب دیده است. دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا توافق هسته ای تهران با شش قدرت جهانی را کنار گذاشت.
ریال ایران از زمان آغاز اعتراضات داخلی در این کشور حدود 30 درصد ارزش خود را از دست داده است. ایران برای سال‌ها از شرکت‌های پوششی عراقی تا ترکیه ای برای به دست آوردن دلارهای مورد نیاز خود برای معاملات بین‌المللی و تامین مالی نمایندگی‌های خود در سراسر خاورمیانه استفاده کرده است.
دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که به‌طور منظم در جلسات بانک مرکزی شرکت می‌کنند و نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که ایران حدود 100 میلیون دلار در ماه از تاجران عراقی دریافت می‌کند.
مقامات امنیتی عراق تحت نظارت نخست وزیر گفتند که شواهد روشنی به ویژه از اواسط ژانویه امسال دارند مبنی بر اینکه قاچاقچیان مقادیر زیادی دلار از بازارهای ارز بغداد خریداری کرده و محموله های خریداری شده را از طریق گذرگاه های مرزی به ایران قاچاق می کنند.
یک سرهنگ پلیس مرزی عراق مستقر در گذرگاه شلمچه گفت: ده ها قاچاقچی دلار را از بازارهای ارز بغداد می خرند و با کوله پشتی ها به مرز انتقال می دهند.
نیروهایی عراقی که روز شنبه به بازارهای ارزی بغداد هجوم بردند، با شلیک کلت کمری از سوی افراد مسلح ناشناس در کفه، یکی از سه بازار اصلی ارز، هدف قرار گرفتند.
هزینه اقتصادی
بر اساس محدودیت‌های جدید بانک مرکزی آمریکا، بانک‌های عراقی باید از یک سکوی آنلاین برای اعلام تراکنش‌های خود و افشای جزییات مربوط به فرستنده و ذینفعان استفاده کنند. مقامات ایالات متحده می توانند جلوی درخواست های انتقال مشکوک را بگیرند.
«نبیل المرسومی» استاد اقتصاد در دانشگاه بصره، گفت که سیستم جدید سرعت معاملات دلار را کاهش داده است. تدابیر مبارزه با قاچاق کالا نیز حفره‌ای را در امور مالی عمومی ایجاد کرده است. به گفته مقامات بانکی، بانک هایی که از ثبت نام در سکوی آنلاین خودداری کردند، برای خرید دلار به بازارهای آزاد بغداد متوسل شدند و به دلیل پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، کمبود ایجاد کردند. در همین حال قیمت کالاهای مصرفی افزایش یافته و پول ملی عراق هم از این روند ضربه خورده است.
و این احساسات ضد آمریکایی را در میان سیاستمداران در عراق عمیق تر کرده است، عراقی که تقریبا 20 سال پس از تهاجم به رهبری ایالات متحده و سرنگونی صدام حسین بی ثبات است.
یک فروشنده ارز به نام « جمعه الحلفی» که در بازار ارز کفه بغداد فعالیت دارد، گفت که عرضه دلار به ایران و متحد تحریم‌شده‌اش سوریه به بازار ارز عراق آسیب وارد می‌کند.
دینار عراق قبل از محدودیت‌های نقل و انتقالات جدید بانک مرکزی آمریکا، 1470 دینار عراقی معادل 1 دلار آمریکا بود که در ماه دسامبر به حدود 1620 دینار در برابر هر دلار – قبل از شروع عملیات ضدقاچاق دلار نیروهای امنیتی عراقی در شنبه این هفته – رسید.
خبرگزاری دولتی عراق روز دوشنبه اعلام کرد که نخست وزیر عراق پس از کاهش ارزش دینار، رییس بانک مرکزی را جایگزین کرد. مصطفی غالب مخیف به او گفته که دیگر نمی‌خواهد در این شغل بماند.
سودانی تلاش کرده است به مردم عراق اطمینان دهد که دینار عراقی و اقتصاد آنها در برابر مقررات جدید ایالات متحده به خوبی محافظت می شود. او روز شنبه در مراسمی گفت: «ما مجموعه ای از تصمیمات جسورانه را برای تقویت و تثبیت دینار عراق اتخاذ کرده ایم و به هر کسی که بخواهد از بحران سوء استفاده کند، هشدار می دهیم.»
هادی علی، مدیر یک بانک خصوصی در بغداد اما با دیده شک و تردید به اظهارات نخست وزیر سودانی می نگرد.
او گفت: «شرایط تازه تعیین شده آمریکا به این معنی است که ما باید منتظر بمانیم تا نقل و انتقالات ما تایید شود. این برای تجارت ما مضر است. تقریبا تمام نقل و انتقالات دلاری به طرف های وابسته به مشاغل ایرانی ختم می شود و این یک راز سرپوشیده نیست.»
انتهای پیام
منبع : شیعه نیوز

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات