1 مهر 2, 1401

موافقت با عزیمت کاروان‌های زیارتی به عتبات عالیات از مرز چذابه از ششم مهر

محمد امین یاقوت روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: همه کاروان های زیارتی مجاز زیرنظر حج و زیارت خوزستان می‌توانند زایران عتبات عالیات را بدون اخذ روادید ثبت نام کرده و از ششم مهر امسال به شهرهای مقدس عراق سفر کنند.

وی ادامه داد: زایران کاروان‌های زیارتی باید دارای گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار باشند و حق بیمه و عوارض خروج از کشور را نیز پرداخت کنند.   

یاقوت گفت: تاکنون برای عزیمت انفرادی زایران عتبات عالیات از مرز چذابه تصمیمی گرفته نشده است.

زایران عتبات عالیات و اربعین حسینی در ماه‌های محرم و صفر می توانستند بدون روادید و به صورت انفرادی از مرز چذابه به شهرهای مقدس عراق سفر کنند.

مسوولان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و عراق توافق کردند زایران ایرانی در ماه‌های محرم و صفر به مدت ۲ ماه می‌توانند از مرزهای ششگانه زمینی تمرچین ، باشماق ، خسروی ، مهران ، چذابه ، شلمچه و مرز هوایی بدون اخذ روادید به شهرهای مقدس عراق سفر کنند.

اربعین امسال حدود ۳۵۸ هزار زایر از طریق گذرگاه مرزی چذابه برای شرکت در کنگره بین المللی اربعین به کربلای معلا مشرف شدند.

به گزارش ایرنا صادرات کالا به عراق از مرزهای تجاری چذابه و شلمچه نیز از چهارشنبه هفته گذشته ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ پس از ۲ هفته تعلیلی موقت، از سرگرفته شد.

پایانه‌های مرزی چذابه و شلمچه در خوزستان ۲ مرز بین المللی برای صادرات کالا و تردد زایران و گردشگران ایرانی و عراقی هستند.

پایانه های مرزی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر به تدریج از تیر ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالاهای غیرنفتی به این کشور و در مهر همان سال برای عزیمت زایران عتبات عالیات بازگشایی شدند.

پایانه مرزی شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر و چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز به ترتیب در حوزه‌های سیاسی شهرستان‌های خرمشهر و دشت آزادگان واقع شده‌اند.

منبع : شیعه آنلاین

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات