1 بهمن 13, 1401

نباید در امت اسلامی به کسی ظلم شود

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام صبح پنجشنبه در همایش تخصصی «تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان فارس در تحقق تمدن نوین اسلامی» که با حضور شخصیت‌های برجسته کشوری و علما و روحانیون اهل سنت و شیعه جنوب فارس و مسئولان استانی و شهرستان‌های جنوبی استان در لار برگزار شد بیان کرد: اگر موانع و مشکلات تجارت دریا پایه حل شود خواهید دید از همین محفلی که دور هم نشسته ایم به یکباره برای جمعیت زیادی از مردم ایران زندگی، معیشت، رشد و فعالیت ایجاد می شود.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: ما ظرفیت زیادی برای تجارت داریم، ائمه جمعه باید این موضوع را ترویج کنند، همت کنند و پای کار بیایند، اقتصاد ما وابسته به دریا بوده، همیشه نان مان را از دریا آورده ایم، الآن مقام معظم رهبری فرموده اند که روی این موضوع کار کنیم.

آیت الله دژکام با اشاره به پیشگامی مردم جنوب استان فارس در امور نیک اندیشانه اظهار داشت: مردم این منطقه چند گام از سایر مناطق جلوتر هستند، بنا نیست که ما دوباره بگوییم باهم باشیم، با هم که هستیم، می خواهیم باهم کارهایی را شروع کنیم که سودش برای همه باشد و همه مردم از مواهب آن بهره‌مند شوند.

وی خطاب به اهالی جنوب استان فارس گفت: داد و ستدها را شروع کنید، این تجارت است که تولید را تقویت می کند، شما از این طرف تا زنگبار رفته بودید و از آن طرف تا مالزی و ماداگاسکار، این مناطق عرصه دریاپیمایی مردم این منطقه بوده است، ما پس کرانه خلیج فارس هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تصریح کرد: کارهای بزرگی جلوی روی ما قرار دارد، باید به این سمت حرکت کنیم و تجارتی که قفل شده است را باز کنیم.

برنامه دائمی دشمن، ایجاد اختلاف است

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: ما می خواهیم عزت امت اسلامی را مشاهده کنیم، همه در یک صف هستیم و دشمنان مان را شناخته ایم.

آیت الله دژکام خاطرنشان کرد: در سال های اول انقلاب، باور اروپا و آمریکا این بود که نه اسلامی در آینده جهان نقش خواهد داشت و نه ایرانی.

وی خاطرنشان کرد: همه ما باید دشمن را در مقام دشمنی اش بیش از پیش شناسایی کنیم، آنها دلشان می خواهد ما به جایی نرسیم، برای این کار هم روش دارند و آن ایجاد اختلاف و تفرقه است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: ایجاد اختلاف، برنامه ریزی دائمی آن هاست، اما وقتی می بینند که ما با هم هستیم زورشان به ما نمی رسد.

آیت الله دژکام اظهار داشت: نباید بگذاریم که در بین امت اسلامی به کسی ظلم شود، باید جلوی ظلم را بگیریم، این همان دستور قرآن کریم است که اگر دو طایفه از مومنان با هم به قتال برخاستند آن را اصلاح کنیم و حَکَم قرار دهیم.

شعار مرگ بر اسرائیل متعلق به همه مذاهب اسلامی است

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: شاید شعار «مرگ بر اسرائیل» در ایران از همه جا بیشتر داده می شود، اما این شعار ایرانی نیست، اسلامی است، شیعی هم نیست، متعلق به همه مذاهب است.

آیت الله دژکام افزود: ما یک آرمان بزرگ و مشترک داریم، با غصب فلسطین گویا به قلب های همه مسلمانان تیر شلیک شده است، این انتقام باید گرفته شود، جنگ ما با کسانی است که فلسطین را غصب کرده اند.

وی با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی در جنوب فارس گفت: در گذشته، برخی از ائمه اهل سنت برای عمامه گذاری نزد آیت الله سیدعبدالعلی آیت اللهی می رفتند و ایشان بر سرشان عمامه می گذاشت و برعکس؛ چنین رابطه ای سابقه بسیار طولانی دارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در بخش پایانی سخنان خود گفت: از بصیرت ویژه علمای این منطقه تشکر می کنم، واقعاً بصیرت، خودش را نشان داده و این موضوع باعث امیدواری من شده است تا قدم های بعدی را برداریم و عزت، عظمت و شوکت اسلامی مان را تجدید کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات