بهمن 30, 1401

کسب درآمد شارلی ابدو با اهانت به اسلام

به گزارش «شیعه نیوز»، مجله فرانسوی «شارلی ابدو» که هر چهارشنبه منتشر می شود، از زمان تاسیس خود از سال 1970 میلادی بر سبک روزنامه نگاری طنز تکیه دارد. این مجله با پرداختن به مسایل سیاسی به طراحی کاریکاتور از این مسایل می پردازد که این مسئله باعث تمایز آن شده است.
این مجله مقالات و تحقیقات را با توجه به دیدگاه های خود به مسایل اقلیت ها، فرقه ها و مذاهب و جریان های سیاسی و فرهنگی منتشر می کند و دشمنی خود با ادیان به ویژه اسلام را پنهان نمی کند.
مکان این مجله در پاریس خیابان 37 قرار دارد. این مجله پس از حمله مسلحانه هفتم ژانویه 2015 میلادی به این مکان انتقال یافت.
ریشه تاسیس شارلی ابدو به سال 1960 برمی گردد زمانی که فرانسوا کاوانا و ژرژ برنیری ماهنامه «هاراکیری» را تاسیس کردند. این ماهنامه به شیوه طعنه آمیز به «دوگل» رئیس جمهوری فرانسه و دولت او و مقامات مختلف حمله کرد.
در سال 1969، بنیانگذاران هاراکیری ابدو روزنامه مصور دیگری به نام «شارلی» راه اندازی کردند که بر شخصیت کارتونی مشهور آن دوره «شارلی براون» تکیه دارد. این مجله بارها به دلیل توهین مقامات فرانسوی تعطیل یا نیمه تعطیل شده است.
با روی کار آمدن چپ گراها در فرانسه در سال 1981 میلادی و موفقیت فرانسوا میتران برای کسب ریاست جمهوری، فروش مجله شارلی ابدو کاهش یافت. به طوری که شارلی ابدو تا پایان سال 1981 میلادی از روی کیوسک روزنامه فروشی جمع شد و به دلایل مالی انتشار آن متوقف شد. تا اینکه در سال 1992 میلادی «ژان موریس ژیل کابی» کاریکاتوریست فرانسوی و «فیلیپ وال» روزنامه نگار مجله شارلی ابدو پس از 11 سال این مجله را روی کار آوردند.
این مجله در طول سالهای اخیر کاریکاتورهای موهن علیه اسلام، قرآن و شخصیت های اسلامی در رأس کارهای خود قرار داده است تا محور توجه قرار گیرد. به طوری که در هفته پیش پس از زلزله ترکیه وسوریه به مسخره کردن زلزله زدگان این کشورها اقدام کردند.
انتهای پیام
منبع : شیعه نیوز

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع دهید
guest
0 نظرها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات